Clubul folcloriştilor

Clubul folcloriştilor
Axate pe genericele „O vedetă prezintă un tânăr talent” şi „Destine artistice”, programele etnofolclorice lunare ale Clubului Folcloriştilor, Etnografilor, Interpreţilor şi Amatorilor de Folclor, iniţiat în noiembrie 2007, fiind la al doilea sezon artistic, oferă publicului versat, melomanilor şi prietenilor acestui gen posibilitatea de a se familiariza cu arta interpreţilor de cântec folcloric - consacraţi şi mai tineri – într-un cadru mai restrâns şi colegial de dialog artistic, la care dispune atmosfera acestui muzeu.
Fiind una din cele mai vechi clădiri de muzeu, sala incintei, pe lângă pitorescul ei, oferă şi un nemaipomenit efect acustic natural, comparabil doar cu al celor mai de calitate edificii vechi destinate anume programelor muzicale.
Astfel, Clubul Folcloriştilor, Etnografilor, Interpreţilor şi Amatorilor de Folclor intenţionează să scoată în evidenţă personalităţi remarcabile din domeniul folcloristicii, etnografiei, artei interpretative, atrăgând atenţia publicului asupra necesităţii valorificării patrimoniului etnofolcloric naţional şi completând arhiva şi colecţiile muzeului.
În acest scop se preconizează realizarea unor expediţii folclorice în teren, organizarea în muzeu a întrunirilor Clubului invitând maeştri în domeniu, oferindu-le posibilitatea de a-i promova pe discipolii săi - tinerii interpreţi de muzică populară.

Archiva: