TROFEUL MINISTERULUI CULTURII DECERNAT MUZEULUI NAȚIONAL DE ETNOGRAFIE ȘI ISTORIE NATURALĂ

De Ziua Internațională a Muzeelor, la 18 mai curent, Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală i-a fost decernat Trofeul Ministerului Culturii, „pentru contribuție remarcabilă în conservarea și promovarea patrimoniului cultural al Republicii Moldova”. În alocuțiunea sa, doamna Monica Babuc, Ministrul Culturii al Republicii Moldova, a subliniat că trofeul este prilejuit de contribuția colaboratorilor MNEIN la pregătirea dosarului UNESCO „Tehnici tradiționale de realizare a scoarței în România și Republica Moldova”, element înscris în Lista Reprezentativă a Patrimoniului Cultural material al Umanității, pe data de 1 decembrie 2016.
În cadrul ceremoniei de premiere, desfășurată la Muzeul Național de Istorie a Moldovei, doamna ministru a mai înmânat diplome de merit și câtorva angajați ai MNEIN, pentru valorificarea și promovarea patrimoniului cultural: Cristina Botnari și Nicolae Nicoară, muzeografi, Secția Patrimoniu, și Andrei Prohin, cercetător științific, Secția Etnografie. Din partea colectivului muzeului, le aducem felicitări cordiale, dorindu-le multă sănătate și noi realizări în activitatea profesională!