A Treia Zi de Paști la Muzeul Satului

A Treia Zi de Paști la Muzeul Satului
Tradițional, în Săptămână luminată, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală organizează sărbătoarea „A Treia Zi de Paști la Muzeu”. În acest an, sărbătoarea se va desfășura la Muzeul Satului, filiala muzeului nostru, pe data de 18 aprilie, între orele 11-15. Va fi vernisată o expoziție cu vânzare de produse pascale tradiționale (cozonac, pască, colaci etc.), ouă încondeiate, lucrări ale meșterilor populari, confecționate din lozie, fibre vegetale, ceramică. Un program de cântece bisericești pascale și creații folclorice vor prezenta Corul Seminarului Liceal de Teologie Ortodoxă din Chișinău, alte coruri parohiale din capitală, Ansamblul „Ștefan-Vodă” din s. Căpriana, conducător artistic – Tudor Ungureanu, Ansamblul Folcloric „Floare de cireș” din s. Ruseștii Noi, Ialoveni, condus de Pavel Balaur. Vom fi onorați să o avem alături pe excepționala interpretă Viorica Moraru, solista orchestrei „Folclor”, precum și remarcabilele cântărețe de muzică populară Marina Coptu și Dina Vrăjmașu, moderatoarea evenimentului.
Programul artistic și expozițional va avea loc în curtea bisericii „Adormirea Maicii Domnului”, unul cele mai vechi lăcașuri ortodoxe din lemn de pe teritoriul Republicii Moldova. Evenimentul este organizat în parteneriat cu Ministerul Culturii.
Vă așteptăm cu drag. Intrare liberă.