Muzeul Satului (Muzeul Arhitecturii Populare)

Muzeul Satului (Muzeul Arhitecturii Populare)

A fost creat ca filială a Muzeului Naţional de Etnografie şi Istorie Naturală în1991, iar în 1992 i-a fost repartizat terenul necesar la porţile or. Chişinău, în Pretura Botanica. La 18 mai 1995 a fost inaugurat primul monument de arhitectura populară în cadrul Muzeului Satului - moara de vânt din s. Opaci, Căuşeni.

Prin Decretul Preşedintelui Republicii Moldova nr. 251 din 24.06.1995 a fost aprobat Programul de Stat de edificare a primei tranşe a muzeului şi Lista Monumentelor de arhitectura populară ce urmează să fie expuse în aer liber.
Programul prevede transferarea şi amplasarea în cadrul Muzeului a 167 de monumente de arhitectură populară, din toate zonele Republicii Moldova. Pe parcursul anilor s-au întreprins mai multe acţiuni pentru a realiza acest program, dar din lipsa mijloacelor financiare, transferarea şi montarea monumentelor nu s-a reuşit şi el rămâne actual.
Pe teritoriul Muzeului Satului, cu prilejul anumitor evenimente, periodic se organizează diferite manifestaţii cultural-artistice. La 2-4 iulie 2004 aici s-au întrunit tineri din întreaga republică la sărbătoarea „Suntem urmaşii lui Ştefan cel Mare şi Sfânt". De Rusalii, la 4 iunie 2007 a fost sfinţită o fântână cu cumpănă.