Complexul muzeal 'Conacul Balioz'

Complexul muzeal 'Conacul Balioz'

Este amplasat în incinta unui conac boieresc construit în a doua jumătate a secolului al XIX-lea, care constituie un complex arhitectural de unicat pentru Republica Moldova, înscris în Registrul Monumentelor Ocrotite de Stat şi în Lista Ariilor Naturale Protejate de Stat.

Pentru salvgardarea acestui monument în 1981 o parte din Construcţiile Conacului şi Parcul au fost transmise în gestiunea Muzeului Naţional de Etnografie şi Istorie Naturală. După realizarea unui program de restaurare în anul 1984 în incinta clădirii a fost inaugurat Muzeul Meşteşugurilor Populare din Moldova. În anii 1985-1990 au fost efectuate lucrări de restaurare a Parcului şi altor edificii amplasate în partea de nord al conacului. În rezultat a fost creat un complex muzeal, care a devenit un obiect turistic atractiv. În anul 1996 Ministerul Culturii şi Ministerul Agriculturii şi Alimentaţiei, acţionând în conformitate cu legislaţia în vigoare, în vederea restabilirii integrităţii Conacului Balioz ca monument de importanţă naţională, au transmis la balanţa Muzeului Naţional de Etnografie şi Istorie Naturală construcţiile conacului, care se aflau în gestiunea Gospodăriei Agricole „Ivancea" (moara cu abur şi oloiniţa, casa morarului, depozite, grajduri şi alte construcţii gospodăreşti). Toate edificiile se aflau într-o stare deplorabilă. În lipsa mijloacelor financiare de la bugetul de stat pentru restaurarea acestor monumente direcţia muzeului a întreprins diverse acţiuni pentru atragerea surselor extrabugetare în acest scop. În anii 2006-2007 de comun acord cu „Casa Vinului" S.R.L. a fost elaborat un proiect de revitalizare, muzeificare şi includere în circuitul turistic naţional şi internaţional a complexului arhitectural-istoric „Conacul Balioz". Scopul proiectului este de a stopa procesul de degradare a edificiilor din care este construit Conacul şi de a restaura şi restabili aspectul iniţial al tuturor obiectivelor, muzeificarea lor şi crearea unui complex turistic original în Republica Moldova. În acest scop va fi restabilită atmosfera de epocă cu unele activităţi specifice. Vizitatorilor li se va oferi posibilitatea nu numai să admire atmosfera epocii, dar şi să participe, după dorinţă, la unele acţiuni pregătite special. Va fi reactualizată şi redimensionată expoziţia Muzeului Meşteşugurilor Populare din Moldova, vor fi create noi expoziţii dendrologice, restaurate havuzurile şi formele arhitecturii peisajere.

Proiectul este în curs de realizare.